تور قبرس | تور لحظه آخری نوروز 96

همه چیز درباره قبرس

کشور قبرس برروی سومین جزیره دریای مدیترانه قراردارد که به دو بخش ترک نشین (شمالی) و یونانی (جنوبی) تقسیم بندی شده است که بخش شمالی آن درحاکمیت ترکیه و بخش جنوبی در حاکمیت یونان می باشند.ترک ها مسلمان و یونانی ها ارتودوکس می باشند. کشور قبرس که پایتخت آن نیکوزیا می باشد جزء اتحادیه اروپا بوده و واحد پول آنها یورو می باشد. ایرانیان جهت مسافرت به این بخش از جزیره نیاز به اخذ ویزا دارند.

ورود به قبرس

در هنگام ورود به قبرس حتما" مدارک و پول خود را در کیف دستی قراردهید زیرا مراحل کنترل ویزا و ورود قبل از تحویل چمدانها انجام می پذیرد. و درهنگام کنترل پاسپورت و ویزا ،رزرو هتل و داشتن هزینه سفر و علت سفر به این کشور توسط پلیس کنترل می گردد. پس از تحویل چمدانها به قسمت گمرک مراجعه و بعد از آن می توانید از فرودگاه خارج شوید.

گمرک

ورود میوه به صورت تازه به کشور قبرس ممنوع می باشد. ورود مبالغ بالغ بر 13000 یورو نیاز به اظهار نامه ارزی دارد. کنترل ویژه و سختی جهت جلوگیری از ورود مواد مخدر به هر اندازه در فرودگاه انجام می شود. چنانچه مبلغی که می خواهید خارج نمایید بیش از 4000 یورو باشد باید برای این مبالغ هم اظهار نامه ارزی داشته باشید. ورود سیگار به ازاء هر نفر بیش از 2 جعبه سیگار ممنوع می باشد. ( سیگار های اضافی مصادره خواهد شد. ) درصورت همراه داشتن اجناس گرانقیمتی مانند فرش , طلا , نقره یا وسایل الکتریکی نو و ... باید 15 % مالیات پرداخت نمایید و اگر رسید خرید به زبان انگلیسی نباشد خود مامورین نرخ گذاری خواهند نمود.

آب و هوا

قبرس دارای آب و هوای معتدل مدیترانهای با تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای معتدل می باشد.

فروردین و اردیبهشت

روزها دارای گرمای مطبوع است اما در شب ممکن است که درجه حرارت کمی کمتر شود . بهترین فصل برای کسانی است که مایلند در طبیعت به گشت وگذار بپردازند چون همه جا سبز است وگلها شکفته اند.

خرداد , تیر ومرداد

گرمترین ماههای سال هستند و بهترین فصل برای شنا و تفریحات دریایی

شهریور و مهر

روزهای گرم با شبهای سرد

مهر آبان

روزها دارای گرمای مطبوع برای مسافرتهای پاییزی و در این فصل کماکان میشود شنا کرد و ورزشهای فضای باز را انجام داد .

آذر و دی

فصل زمستان قبرس که هوای پاییزی برای مسافران خارجی است. گاهی وقتها باران می بارد اما هنوز خورشید در بعضی روزها نور افشانی می کند و هوای بسیار مناسبی است برای تفریحات و ورزشهای خارج از منزل .

بهمن

روزها به ندرت گرم و شبها سرد هستند . درختان بادام شکوفه کرده اند و هوای بسیار مناسب برای ورزش اسکی در کوههای ترودوس است.

اسفند

هوای معتدل و مطبوع بهاری مناسب برای تفریحات و ورزشهای خارج از منزل و پیاده روی

حمل و نقل داخلی

قبرس فاقد راه آهن می باشد، خطوط اتوبوسرانی بین شهری از سال 2005 فعال گردیده اند و در داخل شهرها می بایست از تاکسی استفاده نمود که نرخ آن در ایام تعطیل و یک شنبه ها گرانتر می باشد. جهت استفاده از تاکسی باید به آنها تلفن شود یا مستقیما به دفتر آنها مراجعه گردد بدین معنا که تاکسی ها در خیابان ها دائما در حرکت نیستند و این بر نرخ تاکسی ها نمی افزاید.
اتوبوس های شهری و بین شهری از ساعت 7:30 الی 16:30 یا 17 کار می کنند.
تاکسی های بین شهری گروهی , از نوع ماشین های ارزان قیمت هستند و هر دستگاه حداقل بین 7 نفر مشترک است و مسافرین را در شهر های مختلف راس ساعت خاصی با رزرو قبلی جا به جا می کنند.
اتوبوس های شهری و بین شهری خصوصی برنامه مخصوصی دارند و هزینه آنها کمی بیشتر از اتوبوس های عادی می باشد.

رانندگی در قبرس

توجه داشته باشید که رانندگی در قبرس از سمت چپ خیابان می باشد .بنابراین درتمام وسایل نقلیه سیستم رانندگی در سمت راست تعبیه شده است.جاده های مسطح و صاف قبرس تحت استانداردهای بین المللی ساخته شده وشهرها و دهکده ها را به یکدیگر مرتبط می کنند.اتوبان های چهار خطه , پایتخت قبرس , نیکوزیا را به شهرهای ساحلی لیماسول , لارناکا , پافوس و آیناپا متصل می کنند. جاده های فرعی و جنگلی نیز راههای ارتباطی مناسبی میباشند که خصوصا در فصل سردسال اقدامات ویژه ای در آنها انجام مشود.گردشگرانی که مایلند وسیله نقلیه خود را همراه خود به قبرس بیاورند می توانند این کار را انجام دهند و باید پروانه خروج معتبرتا 3 ماه از کشور مطبوع خود دریافت کنند. اعتبار این پروانه توسط اداره گمرک قبرس قابل تمدید است.

فرودگاه بین المللی لارناکا

در فاصله 5کیلومتری مرکز شهر قراردارد و سرویس های قابل دسترس در فرودگاه عبارتند از: اطلاعات پرواز به صورت 24 ساعته ، اطلاعات جهانگردی از ساعت 8:30 الی 23:00 ، تبدیل ارز ، تلفن بین المللی سکه ای و کارتی ، کافه تریا ، روزنامه فروشی ، حمل و نقل با تاکسی بر اساس تاکسی متر ، اجاره ماشین با گواهینامه بین المللی ، دفتر برگشت مالیات خرید ، خدمات مسافرت برای معلولین، اداره پست ، دکتر ، پارکینگ ،استفاده از کارت های اعتباری ، خدمات ATM ، مرکز خرید DUTY FREE ، اجاره ماشین

مراکز تفریحی

اماکن تاریخی اطراف جزیره که بازمانده ای از رم باستان می باشد و موزه ها و همچنین نوار ساحلی جزء اماکن مورد بازدید توریست ها می باشد.

ولتاژ برق

ولتاژ برق 220 ولت می باشد، ولی پریزهای برق از نوع سه شاخه می باشد. در اکثر هتلها می توانید با پرداخت مبلغ آداپتور مربوطه آنرا دریافت و در صورت عودت آن در هنگام خروج پول آنرا پس بگیرید.

اطلاعات عمومی درباره قبرس

قبرس از تاریخ اول ماه مه 2004 به عضویت اتحادیه ای اروپا در آمده است.
ورود, تملک و استفاده از مواد مخدر و روان گردن به حکم قانون شدیدا ممنوع است.
واکسیناسیون جهت سفر به قبرس لازم نیست.
آب شیر قابل نوشیدن می باشد.ولی توصیه می گردد آب را خریداری نمایید.
واحد پول جمهوری قبرس, پوند قبرس است که به صد سنت تقسیم می شود اسکناس ها به صورت اسکناس های بیست, ده, پنج و یک پوندی می باشد.
بانکهای قبرس از ساعت هشت و نیم صبح الی یک بعداز ظهر برای عموم باز هستند. دستگاههای تبدیل پول اتوماتیک بیست و چهار ساعته فعال هستند. بانکهایی خاص در مناطق توریستی در ساعات بعد از ظهر نیز باز می باشند. کلیه ی انواع داروهای بین المللی در داروخانه های سراسر قبرس قابل عرضه است. تلفن: سیستم تلفن خودکار با 200 کشور دنیا ارتباط برقرا می کند. کارت تلفن را می توان از دفاتر پستی, کیوسکها و فروشگاههای سوقاتی خریداری کرد. برداشتن اجناس عتیقه از کف دریا یا خارج کردن آنها از قبرس بدون گواهی صادرات مخصوص قبرس ممنوع می باشد. بازدیدکنندگان باید به سنن دینی احترام بگذارند و از پوشیدن شلوارهای کوتاه یا لباسهای بدون آستین در کلیساها و دیرها خودداری کنند. سفرهای کوتاه دریایی به جزیره ی یونان, مصر, لبنان, و سوریه را می توان با یکی از کشتی های مسافرتی با امکانات کامل و پذیرایی با قیمتی مناسب انجام داد. دادن انعام در رستورانها و تاکسی ها و غیره دلخواه است اما همیشه ازآن استقبال می شود. یکی از غذاهای خوش طعم محلی که قیمتی مناسب دارد " سوفلاکی ستین پیتا" می باشد که کبابی مخصوص در نانی نازک است.